NYMANBOLAGEN AB, UPPSALA .
 NYMANBOLAGEN AB, Uppsala. Jetlinjen - Raketfart! Styrka! Stil! Flygkomfort.  ^ back to Jetlinjen.  
- Saxoped 1148 -61 ( Vykort) ¤ 1149  (+ typ 2013) -61 ¤ Instruktionsbok 1149-1151 Bj.61 ¤ 1151, 1151-1, photos -61  
- Jet-Line: 1151, 1149, 1137 -62 ¤ 1149 Jetlinje -62 ¤ 1151, photos, TULO -62  
 
 
 
 
                          
  Crescent typ 1151  Bj.62   Jetlinje typ 1151 Bj.62 -  - Tag en Tulo!
 
 
     Crescent 1151 ungdomens favorit !
 
Oöm, stark, accelerationssnabb, sportig - så vill ungdomarna ha sin Crescentmoped.
  
  
 
 

Motor: Världsberömda Sachs (50 cc) med kickstart och fotväxel, nu på 1 hk. Perfekt bakhjulsfjädring med helt underhållsfria gummielement. Framhjulsfjädring av bottenlänktyp. Fullnav med säkra bromsar, förkromat skärmstag, helförkromade skenor och bensintank med insvängda sidor för följsammare körning. Packningshållare med rymligt fack för verktyg. Inbyggt broms- och bakljus. 

Finns i svart/gråvit samt madonnablå/gråvit.       Riktpris med 5 års trafikförsäkring kr.1.145:- + oms. 

 

5 ÅRS ! TRAFIKFÖRSÄKRING MED VARJE CRESCENT-MOPED !

Den nya moped förordningen föreskriver obligatorisk trafik- försäkring för alla mopeder.

I priset på varje Crescent-moped ingår 5 års trafikförsäkring (som också omfattar ett ansvarighetsskydd på upp till 300.000 kr.). Mopedförsäkringen gäller alltså fram till 1967!

 

 
 
 

Morgondimman håller på att lätta på Fridhem i Uddevalla.

Knallarna "droppar" in en efter en.

 

Early morning in Uddevalla, 

Fridhem. 2000-09-30

 

Såhär tidigt är det bra att fotografera, bara ett fåtal marknadsbesökare har kommit. 

Knallarna "kollar" varann, handlar... funderar väl? Hur ska det gå denna gången.. vädret verkar bli bra.

 

TIPS! för Dig som har en Raketare:

Försäljaren stegade fram till mopeden och lyfte av locket till verktygsfacket, där låg två kopparrörsbitar, 7-8 cm långa. Killen jag köpte mopeden av har haft den sen den var ny, berättade han. De här kopparrörsbitarna satte han på bakhjulsmuttrarna (jo rören passa precis på) när han varit ute på dans, fint fotstöd för "damen" på pakethållaren!

 
 
  Tag en TULO
 
 
  
 
       
 
 

Verkligt snygg mopedmodell. Tyvärr var det en stor buckla på tanken, annars var mopeden komplett. 

Själv köpte jag en identisk tank (svart) till min 1151, alltid hittar man något man behöver på veteranmarknader.